Тема. Київські
«неокласики». Микола Зеров («Київ – традиція»), Максим Рильський («Молюсь і
вірю…», «Солодкий світ!..». Група «неокласиків». Їхнє творче кредо, орієнтація
на традицію, класичну форму вірша. Приналежність до групи М.Зерова,
М.Рильського. Різногранний творчий шлях митців
Мета:
- ознайомити учнів із групою і творчістю київських «неокласиків», з творчими біографіями М.Зерова та М.Рильського; поглибити поняття про сонет;
- розвивати вміння виразно й усвідомлено читати, аналізувати поезії; розвивати навички визначення основних ознак індивідуального почерку, провідних мотивів і настроїв; розвивати вміння висловлювати власні думки з приводу поетичної майстерності, філософічності поетичного самовираження М.Зерова й М.Рильського;
- виховувати любов і повагу до України, відчуття естетики поетичного образу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрети групи «неокласиків» (М.Зерова,
М.Рильського, Ю.Клена, М.Драй-Хмари), відеозапис фільму «Соловки. Місто сили.
2009», учнівські презентації «Життєвий і творчий шлях М.Зерова», «Життєвий і
творчий шлях М.Рильського», схема аналізу ліричного твору.
О ґроно п'ятірне нездоланих співців,
крізь бурю й сніг гримить твій переможний спів,
що розбиває лід одчаю і зневіри.
М.Драй-Хмара
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності
учнів.
ІІ . Перевірка домашнього завдання.
Виконання тестових завдань. За кожну правильну відповідь
– 1 бал.
1.
Футуристи відмовлялися у своїх творах від:
а) культу надлюдини,
яка за допомогою науки й техніки змінює світ;
б) сміливого
експериментування з художньою формою;
в) захоплення
індустріальними пейзажами;
г) культивування
античних форм і образів.
2. Роки життя
М.Семенка:
а) 1880-1951; в) 1901-1937;
б) 1895-1964; г) 1892-1937.
3. Якої організації
М.Семенко не засновував:
а) «Нова
генерація»; в)
«Комункульт»;
б)
«Фламінго»; г)
«Гілея».
4. Установіть відповідність між назвою збірки
М.Семенка та роком її видання:
1.
«Прелюди»
а) 1933
2.
«Дерзання»
б) 1913
3.
«Сучасні вірші» в) 1914
4.
«Міжнародні діла» г)
1931.
5.
Установіть відповідність:
звуковий засіб визначення
1 алітерація а) повторення
однакових чи подібних за звучанням
2
асонанс
приголосних із метою підсилення музичності
3
дисонанс
б) повторення на початку віршованих рядків або строф
4
звуконаслідування
однакових слів чи синтаксичних конструкцій
в) імітація засобами людської мови різних позамовних звукових
явищ
г) повторення однакових голосних з метою підсилення
Взаємоперевірка.
(Учні
ведуть оцінювальні листки, де фіксують свою роботу на уроці. Старости груп
контролюють
роботу
групи в цілому)
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.
ІV. Сприйняття
й засвоєння навчального матеріалу.
1.
Випереджальне завдання.
Учні заздалегідь об’єдналися
в групи та обрали завдання:
1.
«Знавці історії української літератури»
Завдання: підготувати матеріал про угрупування
молодих митців, що отримало назву «Київські неокласики», про основні риси неокласицистичного стилю,
підготувати стислий конспект)
2.
«Дослідники життєвого та творчого шляху М.Зерова»
Завдання: підготувати відомості про життєвий і
творчий шлях митця, скласти літопис життя і творчості)
3.
«Дослідники
життєвого і творчого шляху М.Рильського»
Завдання: підготувати відомості про життєвий і
творчий шлях митця, скласти літопис життя і творчості)
1.1 Повідомлення
учнів 1-ї групи
під час виступу учні
використовують відеозапис фільму, мультимедійну презентацію
(стислий конспект, яким учні обмінюються з представниками
інших груп)
Неокласики – група українських поетів та
письменників-модерністів початку ХХ століття.
Неокласицизм (з грецької новий, зразковий) – течія в
літературі та мистецтві, що з’явилася значно пізніше занепаду класицизму як
літературного напряму й знайшла свій вияв у використанні античних тем, сюжетів,
міфологічних образів і мотивів, проголошенні гасел «чистого мистецтва» та
культу позбавленої суспільного змісту художньої форми, в оспівуванні земних
насолод.
До групи українських
неокласиків у 20-х роках ХХ ст.. належали М.Зеров, М.Драй-Хмара, М.Рильський,
П.Филипович, Юрій Клен. Вони прагнули наслідувати мистецтво минулих епох,
віддавали перевагу історико-культурній та морально- психологічній проблематиці.
·
Оцініть роботу групи.
2.
Робота з підручником (с.37 – виписати основні риси
неокласицизму)
1.2 Повідомлення учнів 2-ї групи
(під час виступу учні використовують мультимедійну презентацію, роздають
представникам інших груп літописи життя і творчості М.Зерова)
·
Оцініть роботу групи.
2.
Колективна робота над поезією М.Зерова «Київ – традиція»
(1923)
·
Поет був закоханий у своє рідне місто , із задоволенням
показував його гостям.
2.1
Словникова робота
Сонет – ліричний вірш, що складається з 14-ти рядків п’ятистопного або шестистопного ямба ,
що складається з двох чотиривіршівз римуванням: абаб а баб ввд еед (хоча
можливі й інші способи римування).
М.Зеров називав сонет формою
«ліро-епічної мініатюри окремої схеми».
Філософічність – філософське
осмислення світу, людини в ньому, вияв філософських поглядів ліричного героя на
проблеми буття.
2.2 Виразне читання
вчителем сонету «Київ – традиція».
2.3 Аналіз поезії за
схемою.
1.3 Повідомлення
учнів 3-ї групи
(під час виступу учні використовують відеофільм про М.Рильського,
мультимедійну презентацію, роздають представникам інших груп літописи життя і
творчості М.Рильського)
·
Оцініть роботу групи.
3.
Психологічний
експеримент
·
Ви – М.Зеров, друг М.Рильського. Спробуйте від його імені
розказати про ранню творчість М.Рильського.
4.
Теоритичний
практикум. Рольова гра
(аналіз віршів
«Солодкий світ!..», «Молюсь і вірю»)
Учні складають
паспорти поезій:
1.
Визначити композицію твору.
2.
Визначити ключові образи твору.
3.
Визначити, які мовні засоби сприяють емоційному
наснаженню твору.
4.
Визначити віршування.
·
Кожна група
представляє свої паспорти поезій.
V Закріплення вивченого матеріалу.
1.
Гра
«Мікрофон»
Продовжіть думку:
·
Вірші юного поета свідчили …
·
Ліричний герой ранньої лірики…
·
Вірші М.Рильського вражають…, викликають у мене…,
примушують замислитись…
VI Підсумок уроку
Оцінювання
·
Попрацюйте зі своїми оцінювальними листами, здайте їх на
підписи старостам, старости в свою чергу віддадуть на перевірку мені.
VII Домашнє завдання
1.
Скласти піраміди життєвих цінностей М.Зерова,
М.Рильського.
2.
Вивчити напам’ять
поезію М.Рильського (на вибір)
Комментариев нет:
Отправить комментарий